Nasıl Yazılımcı Olurum? Yazılım Mühendisi Olmanın 9 Püf Noktası

Nasıl yazılım mühendisi olunacağını merak mı ediyorsunuz? Ancak üniversitede bilgisayar bilimleri okumaya ayıracak vaktiniz veya imkanınız yok mu? İşin güzel yanı: Üniversite diplomanız olmadan da yazılım geliştiricisi olabilirsiniz!

US News’e göre , yazılım geliştiriciler yılda 110.140$ ortalama maaş alıyorlar ve %3’lük bir işsizlik oranına sahipler, bu da onu en kazançlı mesleklerden biri yapıyor. Ek olarak, meslek, ortalamanın üzerinde bir iş-yaşam dengesi sunuyor. Tabi bu durum Türkiye’de başlangıçta pek mümkün olmasada biraz ilerlediniz mi mümkün hale gelebilir. Kaldı ki yabancı diliniz iyiyse global çalışabiliyorsunuz.

Ek olarak, Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2020 ile 2030 arasında %22’lik bir büyüme oranı olacağını tahmin ediyor. Ayrıca, tüm meslekler için ortalama büyüme yüzde 8’dir. Bu, 272.780 iş ilanı anlamına geliyor . Yazılım geliştirmeye nasıl girileceğini öğrenmek için harika bir zaman! 

Muhtemelen merak ettiğiniz bir konu, yazılım mühendisi olmak için bir lisans derecesine ihtiyaç var mı? Diplomasız yazılım geliştiricisi olmanın iyi bir yolu var mı? Ve bu becerilere sahip olduğunuzda, diplomanız olmadan nasıl bir yazılım işi bulursunuz ve kendinizi bu kazançlı kariyer yolunda nasıl başlatırsınız?

İşte iyi haber: Nasıl sıfırdan yazılım geliştirici olunacağını öğrenmek tamamen mümkün! Bu 17 adımlık kılavuz size yardımcı olacak ve size diplomasız nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini gösterecektir. Ama şunu unutmamalı, işin püf noktası başlangıçta çok ve sürekli biçimde çalışmak. Ayrıca yeniliklere sürekli açık olmalısınız. Öyleyse devam edelim!

Yazılım Mühendisliği Nedir? 

Tanım olarak yazılım mühendisi, yazılım ürünlerinin (video oyunları, işletim sistemleri, uygulamalar, özellikler, robotlar vb.) çalışmasını sağlayan kodları yazan kişidir. 

Yazılım mühendisi ne iş yapar?

 • Yazılım uygulamalarını tasarlama, oluşturma ve test etme
 • Kodlama/teknolojiyi kullanarak gereksinimleri anlayın ve sorunları çözer
 • Talimatları bilgisayarın anlayabileceği dile dönüştürmek için yazılım dillerini kullanır
 • Bir şeyi sıfırdan kodlayabilir veya bir yazılım geliştirici ekibiyle işbirliği yapabilir veya mevcut kodun iyileştirme ve hata düzeltme kısmında yer alabilir.
 • UX tasarımcısı, grafik tasarımcısı, ürün yöneticisi , teknik yazar gibi diğer profesyonellerle işbirliği yapmanız gerekebilir.

Herhangi bir iş kolunda olduğu gibi, bir yazılım mühendisi olmanın özellikleri, her şirketin yazılım mühendisi gereksinimlerine bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Yazılım mühendisi vs yazılım geliştiricisi

Yazılım mühendisi ile yazılım geliştiricisi arasında bir fark var mı? Tam olarak yok. Terimler hemen hemen birbirinin yerine kullanılır ve şirketler bunları aynı şey olarak görme eğilimindedir.

Bir yazılım mühendisliği işi ararken, en fazla sonucu elde etmek için hem “yazılım mühendisi” hem de “yazılım geliştiricisi” ilanlarını aradığınızdan ve bunlara baktığınızdan emin olun. Hatta bazı şirketler iş rolünü “yazılım geliştirme mühendisi” olarak belirtiyor.

Yazılım Geliştirici Olarak Çalışmanın Avantajları

Yazılım mühendisliğinde iş hayatı, tipik olarak çalışma hayatından farklı olarak birçok avantajla birlikte ilerler.

 Yüksek maaş (bir yazılım mühendisi ne kadar kazanır?):

 • Bir yazılım mühendisi olarak hemen yüksek maaşlar kazanabilirsiniz.
 • Bir yıldan az deneyime sahip olanlar için =Yıllık ortalama 110.417$
 • 10+ yıllık deneyime sahip olanlar için =Yıllık ortalama 148.656 $

Merak edenler için Türkiye’deki çalışanların gelirleri hakkında yapılan bir anket.

 / 

 Uzaktan Çalışma İmkanı: Yazılım mühendisliği uzaktan da çalışabildiğiniz bir meslektir, bu nedenle muhtemelen çalışma hayatınızın bir kısmında evden çalışabileceksiniz.

Çalışma ortamları:

 • Esnek çalışmanın yanı sıra, yazılım mühendisliğinde iş hayatı genellikle rahat, gündelik çalışma ortamlarıyla birlikte ilerler.
 • Birçok yazılım mühendisi son derece esnek programlardan yararlanır; birçok iş sabah 10’a veya daha sonra başlamaz veya kendi programınızı seçmenize izin verir
 • Bu durum Türkiye’de tüm firmalarda söz konusu değil tabi.

Kim yüksek maaşlı, rahat bir iş istemez, değil mi Yazılım geliştirme yaşam kalitesi anlamda iyi şeyler sunacaktır. Tabi bunlar görünen olumlu taraflar. Dezavantajlarını da göze almanız gerekebilir. Bunlar; Eklem ağrıları, Göz Hastalıkları, Yoğun Stres, Gerektiği zaman fazla çalışabilme gibi gibi birçok dezavantajı da var.

Yol Haritası: Diploma Olmadan Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Başlamadan önce, aşağıdaki yazılım mühendisi yol haritası adımlarının, tam zamanlı bir iş/kariyer yolu olarak yazılım mühendisliğine/geliştiriciliğine nasıl geçiş yapılacağınız bilmek isteyenler için olduğunu belirtelim.

Yazılım geliştirici yol haritası, 

 • İlk kez kodla uğraşacağım 
 • Kodlamanın benim için doğru bir yol olup olmadığından emin değilim 
 • Web tasarımı , UX, UI veya tasarımla ilgili diğer herhangi bir alanı takip etmek isteyenler
 • Tam zamanlı freelance çalışmak isteyen
 • Kendi işini  kurmayı planlayanlar

Bu gibi konulara cevap arıyor olabilirsiniz. Açıkçası bunların hepsi cevap bulabileceğiniz mantıklı konular ve yazının geri kalanı da bu konularla ilgili birçok içerikle dolu!

 İlk Adımlar: Yazılım Mühendisi Olmaya Hazırlanmak

Doğru adımdan başlamak, yazılım mühendisliği/geliştiriciliği yolunuzda son derece yardımcı olabilir. Bu başlangıç adımları, sizi doğru yöne yönlendirmenize, bazı ilk yazılım mühendisi eğitim kaynaklarını seçmenize vb. yardımcı olacaktır.

ADIM 1: İLHAM TOPLAYIN

Diploması olmayan bir yazılım geliştiricisi olmayı öğrenme yolculuğunuzda sizi motive etmek için, sizin durumunuzda başlayan insanların başarı hikayelerini okuyarak başlamaya değer olabilir. Bu adımla başlamak, özellikle işler daha da zorlaşmaya başladığında, sizi motive edebilir ve yolculuğunuza odaklanmanızı sağlayabilir. 

Bunun için Patika.dev gibi birçok siteyi inceleyebilir, bu konudaki forumları inceleyebilirsiniz.

Bulundukları yere nasıl geldiler? Hangi adımları attılar ve zamanlarını nasıl yönettiler? Örneğin, bir ebeveynseniz, kodlamayı öğrenen ebeveynlerin hikayelerini araştırabilir ve nasıl geliştirici olunacağını öğrenmek için tavsiyelerini toplayabilirsiniz. Ayrıca onların mücadelelerinden de öğrenebilirsiniz.

ADIM 2: YAZILIM MÜHENDİSLİĞİNDEKİ NİHAİ HEDEFİNİZ KONUSUNDA NET OLUN

Yeni bir kariyere geçiş yapmak kolay değil. Ancak aklınızda nihai bir varış noktası olduğunda, yoldaki engellere takıldığınızda çok yardımcı olur. Çünkü hedefiniz vardır ve tamamlamak istersiniz. Şunlar gibi bir hedef belirleyebilirsiniz:

 • “Kurulu bir teknoloji şirketinde yazılım geliştiricisi olarak çalışmak istiyorum.” 
 • “Sevdiğim sektörde yazılım mühendisi olarak yepyeni bir startup’ta çalışmak istiyorum.” 
 • “Harika bir ekiple faydalı, anlamlı projeler inşa etmek ve bunun için iyi maaş almak istiyorum.” 

Hayalinizin özellikleri ne olursa olsun, 17 adımın hepsini gerçekleştirmek istiyorsanız, yazılım mühendisi olma yolunda bir hedefe bağlı olmalısınız. İşler zorlaştığında sizi ileriye götürecek olan şey budur – çünkü nasıl bir yazılımcı olunacağını öğrenmek, diplomalı veya diplomasız kolay birşey değildir! 

Yazılım mühendisliğinde iş ararken, mümkünse aradığınız şirkette, endüstri, çalışma ortamı, şirket kültürü vb. hakkında araştırmalar yapıp kendinize ne kadar uyduğunu tespit edin.

ADIM 3: ÖĞRENMEK İÇİN İYİ BİR YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ DİLİ SEÇİN 

Başlangıçta, birçok yeni başlayan kişi yazılım mühendisliğini nasıl öğreneceği sorusuna takılıp kalıyor. Hangi programlama dilini öğrenmeleri gerektiği konusunda karar veremiyorlar? C? C++? Python? Seçenek çok bu yüzden de hangisinde ilerlemek gerektiği konusunda kafa karışıklığı olabiliyor.

İşte olay şu: Belirli bir dili/yapıyı iyi öğrendikten sonra, yenisine geçmek zor değil. Bu da, yazılım mühendisi olduğunuzda, ilk hedefinizin sadece programlama temellerini anlamak olması anlamına gelir . Aslında, yazılım mühendisliği becerilerinin nasıl öğrenileceğini öğrenmek. Kısaca Öğrenmeyi öğrenmek 

Sağlam bir temeliniz olduğunda yeni dillere, framework’lere ve teknolojilere kolayca geçiş yapabilirsiniz. Flatiron School’un kurucu ortağı Avi Flombaum’un dediği gibi, “Bunun en önemli kısmı, bir geliştirici gibi düşünmeyi öğreniyor olmanızdır.”

Tüm bunlar, yazılım mühendisi eğitiminize başlamak için tek bir dile odaklanmanız gerektiğini belirtiyor.

Bu kadar çok dil varken hangisini seçeceğinizi bilmek zor olabilir. Farklı diller hakkında bilgi edinmek için biraz zaman ayırmanızı öneririm. Bu konuda karar vermek için sık sık araştırmalar yapmak size aradığınız dili verebilir. Bunun için dilleri inceleyin ve ne işe yaradıkları hakkında bilgiler edinin. Fikir olması açısından Roadmap.sh sitesiniz inceleyebilirsiniz.

Başka bir püf nokta, iş ilanlarında analiz yapmaktır. Bunu yapmak için, Kariyer.net veya LinkedIn gibi sitelerde hayalinizdeki yazılım mühendisliği rolleri için iş ilanlarına bakın. Becerilere, deneyime ve eğitim gereksinimlerine bakın ve ideal rollerinize hak kazanmak için öğrenmeniz ve tamamlamanız gereken şeylerin bir listesini başlatın. Veya hayal ettiğiniz alandaki çalışan mühendislerin yeteneklerini inceleyerek fikir edinin.

Birçok insan “Yazılım öğrenmeye hangi dil ile başlamalıyım?” Diye merak ediyor, Python kaynak ve sözdizimi açısından oldukça avantajlıdır.

Python okunabilir ve syntax kuralları bakımından daha gevşektir, bu da diğer dillere nazaran daha rahat olmanızı sağlar. Aynı zamanda açık kaynaklıdır, böylece birçok araca ve diğer yazılımcılardan oluşan topluluklara ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Hatta en önemlisi de, esnektir. Yani birçok alanda bulunan hazır kütüphaneleri ile birçok çözümler üretmenize olanak sağlar. Ayrıca Python Dili birçok şirket (Google, Facebook, Netflix, Spotify, vb.) tarafından kullanılır.

Kodlama konusunda yeniyseniz, HTML / CSS ve JavaScript ile başlamak iyi bir kuraldır, çünkü bu diller programlama ve web geliştirme için iyi bir giriş sağlar.

Gelecekte ne tür bir yazılım mühendisliği yapmak istediğinizi ( frontend , backend , mobil, vb.) %100 bilmenize gerek olmasa da , genel bir fikre sahip olmak yardımcı olabilir. Örneğin, arka uç geliştirme yapmayı planlıyorsanız Java, C# iyi bir seçenek olabilir.

İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı kaynaklar:

ADIM 4: PLATFORM/KURS SEÇİN 

Dışarıda o kadar çok yazılım geliştirici kursu ve kaynağı var ki, hangisini seçeğinizi bilmek zor olabilir. İşte sizi doğru yazılım mühendisi eğitimlerine yönlendirecek bazı sorular!

 Daha küçük, bireysel yazılım geliştirme kurslarını/öğreticilerini mı yoksa daha büyük bootcamp tarzı yazılım geliştirici programlarını mı tercih edersiniz?

Pek çok çevrimiçi öğrenme platformunun farklı türlerde kursları vardır. Size beceri veya yazılım dilinin temellerini öğretmeyi amaçlayan küçük çapta, tek seferlik eğitimler ve kurslarla başlayabilirsiniz. 

Veya, ileri bir seviye için, bazı platformlar, size becerileri derinlemesine öğreten yazılım mühendisliği kurslarına sahip olabilir. Örneğin Coursera’da çoğu kurs size profesyonel düzeyde yetenek kazandırmayı ardından da istihdam sağlamayı amaçlamaktadır. 

Bazı platformlar ayrıca çok kapsamlı ve daha fazla zaman gerektiren bootcamp tarzı kurslara sahiptir. Örneğin edX , çeşitli teknik konularda çevrimiçi kurslar düzenlemekte. Orta düzeye kadar ücretsiz alabileceğiniz kurslar, ileri seviyelerde ise ücretli alabileceğiniz kurslar bulunmakta.

 Kendi hızınızda veya son teslim tarihleri olan yapılandırılmış kurslarda daha rahat mısınız?

Bazı kurslar hızınızı kendiniz belirlersiniz, yani boş zamanlarınızda çalışırsınız ve ödevlerin/quizlerin belirli bir zamanda “son tarihi” yoktur; kendi programınızı belirlersiniz ve genellikle önceden paylaşılmış videoları izlersiniz. 

Diğerleri zamana bağlıdır; bu, bazen canlı videolar veya web üzerinden seminerleri izlediğiniz, belirli bir programa göre quizleri ve sınavları teslim ettiğiniz ve akranlarınızla daha eşzamanlı ve senkron şekilde çalıştığınız anlamına gelebilir.

Sizin için en iyi seçenek, tercih ettiğiniz öğrenme biçimine bağlıdır. Örneğin, daha fazla sorumluluğa ihtiyaç duyuyor iseniz, zamana bağlı bir kurs en uygun olabilir. Yoğun bir programa sahipseniz, daha fazla rahatlığa ihtiyacınız varsa kendi hızınızda bir kurs sizin için yazılım geliştirmeyi öğrenmenin en iyi yolu olabilir.

Kendi hızınızda çalışmayı seviyorsanız, Udemy sizin için mükemmel bir platform olabilir. Udemy kurslarının tamamı kendi hızınızdadır ve bir tane satın aldığınızda, sonsuza kadar sizindir; böylece istediğiniz zaman geri dönebilirsiniz. Tabi Udemy şart değil. Youtube’da sayısız içerik bulunmakta hemde ücretsiz.

 Videolar yerine okuyarak daha mı iyi öğreniyorsunuz? Okumayı/kitapları videolara tercih ediyorsanız, w3schools gibi siteler tam size göre.

Buna ek olarak, aşağıda yazılım öğrenmek için Codelipse ekibi’nin favori platformlarından bazılarına göz atın.

ADIM 5: YAZILIM GELİŞTİRME BECERİLERİNİ UYGULAYIN VE BİRAZ DAHA PRATİK YAPIN 

İyi bir yazılım mühendisi ne yapar? Çok basit: iyi bir yazılım geliştiricisi, her gün yazılım geliştirmek için sıkça araştırmalar yapan ve sürekli kendine yeni şeyler katmak için çalışan kişidir!

Öğrendiğiniz dil önemli olmasa bile, önemli olan pratikte öğrenmektir. Bu, sizi çıraklıktan ustalığa geçmek için biraz gerçek zaman ayırmak anlamına gelir. Nasıl geliştirici olunacağını öğrenmek ve uygulamak için her gün, her hafta önemli miktarda zaman ayırmalısınız.

10 saatlik uygulamadan sonra yazılım geliştiricisi olamazsınız. Bu mümkün değil. Ciddi zaman ve efor sarfetmeniz gerekiyor.

 Bazı insanlar uzmanlaşmanın 10.000 saat sürdüğünü söylüyor . Artık, ilk yazılım geliştirici işinizi almak için 10.000 saatlik pratiğe ihtiyacınız yok. Ancak ciddi bir zaman ayırmanız gerekiyor.

Bir örnek vermek gerekirse, edX’teki Yazılım Geliştirmek için Bilgisayar Bilimi Temelleri kursunun tamamlanması tahmini 4 ay (haftada 7-9 saat çalışırsanız) sürer. 

Sizi pratik yapmaya motive etmek için #100DaysOfCode etkinliğine katılmayı deneyin. Bu etkinlikte, 100 gün boyunca her gün minimum bir saat kodlama yaparsınız ve her gün #100DaysOfCode hashtag’i ile yaptıklarınız tweetlersiniz. Daha fazla bilgi edinmek için ziyaret edebilirsiniz.

ADIM 6: YAZILIM GELİŞTİRİCİLERİN KULLANDIĞI ARAÇLARI DENEYİMLEYİN

Codecademy gibi ücretsiz kodlama siteleri harika olsa da, bunları kullandığınızda gerçek yazılım dünyasında olmazsınız. Sadece başlangıç seviyesinde deneyim kazanırsınız. Direk olarak web tarayıcısına yazıyorsunuz ve bir sınava veya başka bir etkinliğe dayalı puanlar alıyorsunuz.

Bu, tecrübe ettiğiniz kavramları kodlamaya ve pratiğe dökmeye kendinizi alıştırmanın bir yolu olarak kesinlikle faydalı olacaktır. Ancak, iş hayatında bu şekilde çalışmayacaksınız.

Yani, en başından beri yapmak istediğiniz şey, gerçek yazılım mühendislerinin nasıl projeler inşa ettiğini görmektir. Kullandıkları araçları kullanmak size az da olsa katkı sağlayacaktır. İleride bu, tam zamanlı bir işe geçişi ve bir ekibe katıldığınızda adapte olmanızı çok daha kolay hale getirecek.

Ancak, ilk başladığınızda, gerçek yazılım geliştiricilerin nasıl projeler geliştirdiği ve kullandıkları araçları nasıl kullandığını öğrenmek kolay değildir. 

İşin iyi tarafı şu ki, size bu araçları nasıl kullanacağınızı öğreten kurslar var. Önerdiğim bir kurs ise Btk Akademi‘de bulun Git versiyon kontrol sistemi hakkında yapılan kurstur.

Müfredatı, aktif olarak çalışan yazılımcıların her gün kullandığı araçlara ve süreçlere değinir, örneğin:  

 • Git veya GitHub
 • Komut satırı arayüzü(Cli)

Bu, gerçek bir işe girdikten sonra, ustalaşmak için bir başka teknolojiye adapte olmanın vereceği yavaşlık yerine, çok daha hızlı uyum sağlamanızı sağlayacaktır.

ADIM 7: DİĞER YAZILIM MÜHENDİSLERİ TARAFINDAN YAZILAN KODU OKUYUN

Yazılım mühendisi olmanın bir diğer önemli yanı da başka geliştiricilerin yazdığı kodları nasıl okuyacağını öğrenmektir. Burada ise GitHub depolarına göz atarak ve dosyaları inceleyerek çalışabilirsiniz.

Kod okumayı öğrenerek, neler olduğunu ve bir programın nasıl çalıştığını anlayacaksınız. (Bu beceri, hata ayıklama söz konusu olduğunda da önemlidir, çünkü kodun hangi parçasının orada olmaması gerektiğini anlayabileceksiniz.)

Bu genellikle önemsenmeyen bir beceridir, ancak tecrübeli yazılımcıların işleri nasıl yaptığını görmek size gerçek anlamda katkı sağlayabilir. Yalnızca kodun üstünkörü incelemesini de yapmayın. Derinlerine inin, input ve outputları öğrenin, işlevlerin şemalarını çıkarın ve son olarak yapabiliyorsanız en baştan kendiniz yazın. Bu şekilde, kendi yazılımlarını geliştirebilen bir yazılım geliştiricisinin nasıl olunacağını daha iyi anlamanıza yardımcı olarak, mevcut bir programa tersine mühendislik yapabileceksiniz.

GitHub’da açık kaynak projelerine bile katkı sağlayabilirsiniz. Gerçek yazılımcıların projelerinde değişiklik yapmak ve diğer yazılımcılardan oluşan bir network ile işbirliği yapmak, özgüveninizi, özgeçmişinizi ve portföyünüzü oluşturmanıza yardımcı olabilir.

ADIM 8: HABERDAR OLUN (PODCAST’LER, HABERLER, ETKİNLİKLER, SOSYAL MEDYA VB.) 

Daha akıllı öğrenmenin bir başka yöntemi de sektördeki tecrübeli insanları düzenli olarak dinlemek ve kendinizi yazılım dünyasına vermektir. Bu, yeniliklerden haberdar olmanıza ve daha sonra öğrenilebilecek en faydalı şeyleri bulmanıza fayda sağlar. 

Bunun ötesinde, yazılım ve teknoloji dünyasının önde gelen insanlarını Twitter veya Instagram’da takip edebilir, veya ilgili Telegram gruplarına/kanallarına katılabilir ve/veya Facebook’ta gruplara katılarak teknolojiyi ve yazılımı küçük de olsa günlük hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

ADIM 9: BİLGİSAYAR TEMELLERİNİ KAVRADIĞINIZDAN EMİN OLUN

Yazılım mühendislerinin genellikle bilgisayar biliminin temellerini sağlam bir şekilde anlaması gerekir . Web tasarımcılarının ve hatta web geliştiricilerinin tersine, yazılım mühendislerinin yazılım ile ilgili karmaşık problemleri çözmek için algoritmaları ve veri yapılarını iyi anlamaları gerekir. 

Bir okulda Bilgisayar bilimleri/yazılım mühendisliği diploması almak isteyenler için bu konular programa dahil edilmiştir. Ancak, kendi kendini yetiştirebilmiş yazılım mühendisleri çoğunlukla bu konulara hiç maruz kalmazlar. Bunları öğrenmek için efor sarf etmek size gerçek anlamda rekabet avantajı sağlayabilir.

 Algoritmik düşünmeye yönelik bu HackerrankProject Euler  gibi sitelere göz atın , ardından her yazılımcının bilmesi gereken algoritmaları inceleyin.

Tavsiye : CS50’nin edX’te Bilgisayar Bilimine Giriş kursu, Harvard Üniversitesi tarafından verilen popüler, kapsamlı ve kaliteli bir Bilgisayar Bilimleri kursudur. Bu kursun kampüs içi versiyonu aslında Harvard’ın en büyük kursudur. Size algoritmik düşünmeyi, algoritmaları, veri yapılarını, encapsulation’ı, hafıza yönetimini, güvenlik prensiplerini, yazılım mühendisliğini ve web geliştirme gibi kavramları öğretir.

Sıkça Sorulan Sorular

Diplomasız nasıl yazılım geliştirici olunacağına dair bazı sorularınız mı var? Birkaç cevap verelim! 

Yazılım mühendisi olmak zor mu? Bunu gerçekten yapabilir miyim?

Kısa cevap: Evet, evet. Zor ve bazen hayal kırıklığına uğrayacağınızı söyleyebiliriz. Ama yeterli efor sarf edilirse kesinlikle yapılabilir.

Ve muhtemelen çoğu şeyi kendi kendinize öğrenme ve network oluşturarark kendi başınıza bile başarabilirsiniz. Birçok insan bu şekilde yazılım geliştirmeye başarılı bir şekilde geçiş yaptı. 

Yazılım mühendisi olmak için bir diplomaya mı ihtiyacınız var?

Yazılım geliştirici olmak için kesinlikle bir diplomaya ihtiyacınız yok. Birçok insan bu şekilde yazılım geliştirmeye başarılı bir şekilde geçiş yaptı. (Eğer zamanınız ve bütçeniz varsa Bootcamplere katılmanızı kesinlikle öneririz.)

Mesele şu ki, insanların çoğu bazı işlerde ustalaşmak ister, ancak kendi başınıza öğrenmek her şeyi zorlaştırır. Yazılım mühendisliği becerilerini sizin için işe yarayacak şekilde nasıl öğreneceğinizi bulmak önemlidir. Ayrıca kolay da değildir. Süreklilik, sabır ve ek olarak psikoloji yönetimi konusunda iyi olmanız gerekebilir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Next Article

Python Nedir? Ne İşe Yarar?